יום ראשון, 3 ביוני 2018

אוכל תעשייתי


ב"ה

ארנה קובס

מרפאה טבעית

בית חגלה על פני יריחו-0528699300

אוכל תעשייתי

במעשה בראשית הקב"ה דאג לכל בריותיו למזונותיהם. “הנה נתתי לכם את כל עשב זרע זרע אשר על פני כל הארץ ואת כל העץ אשר בו פרי עץ זורע זרע לכם יהיה לאכלה: ולכל חית הארץ וכל עוף השמיים ולכל רומש על הארץ אשר בו נפש חיה את כל ירק עשב לאכלה ויהי כן" ( בראשית א, כט- ל')

העולם האנושי הוא חלק בתוך עולם הבראשית. וכן כל חיה למינה יש לה עולם משלה בתוך הס"ה של מעשה בראשית.

בסביבות 1960 אמצע מאה העשרים הופצו שמועות בעולם המערבי שמא המזון הטבעי בעולם לא יספיק לגדול האוכלוסיה המתרחש בעיקר בעולם השלישי. אז נוצרה תעשיית המזון. בתחילה פחים של אוכל עם חומר משמר. אחרכך האוכל הקפוא עם תוספת של כימיקלים לקפיאה ארוכת תווך. אחרכך עיבודים, בישולים למיניהם באופן קפוא או פחים עם תוספות של תבלינים לטעמים שונים עם תוספות של צבע וצורה וריח וכו'.... מפציצים את האדם במזון זול, נגיש בטעמים שונים.....

היתרון הגדול למזון הזה הוא המהירות. אוכל מהיר -מוכן חיש חש. באר"הב הפך להיות מושג "junk food” . גם אצלנו אני רואה מפציצים את הילדים הרכים בחבילות של חטיפים לקבלת שבת , לימי הולדת …....... זה סמל לשמחה?

התעשיה גם יצרה כמויות אוכל שלא מתקלקל ולא מתבזבז.

התוצאה אוכל בשפע זול.

המעניין הוא שמקבלים אישורי כשרות. הרי זה דבר והיפוכו. (עיקרון הכשרות דואג לחיבור הטבעי החי עם האלוקות- המזון התעשייתי הוא היפוכו, למרות ששומרים על הלכות כשרות)

היעילות גברה על הדרך ארץ והאנשים נזונים יותר ויותר מאוכל תעשייתי ברמות שונות של עיבוד. יש שמכירים מה אוכלים יש שלא מזכיר דבר טבעי ומכירים רק את העיבוד- שוכחים מה מקורו בכלל.

בעולם מנוכר שהאדם מכיר רק את עצמו והכל בא מכוחו, טוב שהאוכל מוכן עם חותמות מתאימות בעל טעם וריח ומשביע.

נח לאדם לתפקד בתוך עולם מבוקר ידוע. אפילו ברפואה המערבית שלא מצליחים לרפא אלא רק לדכא את המחלה....וכאשר כבר לא ניתן ,מנתחים...ז.א מסירים את החלק הבעייתי במקום לרפאו.....והאנשים הופכים לנכים......כי הם חיים לפי הבנתם של הרופאים למיניהם ולא כבני אדם שמחים ומברכים.....

כך האדם חי בעולם שכולו שלו.

שוכח שיש עוד גורם המנהל את העולם. הוא מחריב ומקים ,מחליא ומבריא מסיר ומצמיח. האדם המנוכר לגורם הזה קורה לו גורל, טבע משהו לא ידוע שאין לו קשר אתו. ואז כל מאמציו עולים לתוהו.

למעשה זה האדם של יוון העתיקה מלא מזימות, שינאות ודחפים עושה משהו יכול עד שהכל מתרסק בידי הגורל.”deus ex macina”אציג תמונה שונה.

חיי שלמות בטבע על פי עבודה קשה באדמה בלי תעשיית מזון אבל כן שאר התעשיות- ביגוד, רהיטים,תחבורה ותקשורת. כמו להבדיל שהטכנולוגיה לא חדרה אל עולם כתיבת התורה, מזוזות ותפילין.

יכולה להיות טכנולוגיה בחקלאות אבל לא בעיבוד המזון. הספקת חלב טרי, בשר ועוף ודגים טריים ירקות ופירות. החקלאי צריך להיות המקצוע היקר ביותר כי הוא עוסק בעיקר לחיינו וזה המזון שלנו

שיווק בחוגים מקומיים בסביבת המגורין של האדם. כך האדם זוכה למזון טרי, לקשר עם החקלאי

המייצר מזון אמיתי בלי לבלף, בלי לרמות.....אז הקשר עם האוכל הוא אמיתי ולא תעשייתי עם נגיעות של רווח ועוד

יצירת מזון לבני אדם צריך להיות ערך עליון להשגת והענקת מזון לאדם לגוף ולנפש לטובת

חייו לדורות בכלל. הפקת מזון אינו כמו יצירת כל דבר אחר. כי המזון נלקח פנימה ומשפיע ישירות לתפקוד הפנימי. לכן החקלאי, איש האדמה הוא האדם המאמין והאמין, כי האדמה מזככת את האדם.

בתורתנו הקדושה כל ההתרחשות מול האלוקים היא דרך הארץ- הפעילות החקלאית סביב לאדמה. כי האדמה היא המשוב של השמיים. לכן האדם יכול לפעול בארץ ולהשיג את השמיים.

בשמחה רבה

ארנה ק.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה